MAJCHRZAK PRACOWNIA PROJEKTOWA
facebook picasa pinterest
facebook instagram pinterest

Dachy bezokapowe – wady i zalety

Dachy bez okapu – wady i zalety

Okap to pozioma, dolna krawędź dachu, zwykle wysunięta poza obrys ścian zewnętrznych. Wydawać by się mogło, że wystająca część dachu jest obowiązkowa przy realizacji dachów spadowych, jednak od kilku lat zarówno technologia, jak i trendy w architekturze zdają się przeczyć temu stwierdzeniu. 

Jaką rolę pełni okap?

Nasłonecznienie

Okap, jako element wysunięty poza obrys budynku, automatycznie staje się parasolem przeciwsłonecznym dla ścian i okien położonych pod nim. Ma to szczególne znaczenie w upalne dni, kiedy pomieszczenia na poddaszu są wyjątkowo narażone na działanie promieni słonecznych. Cień rzucany przez okap przynajmniej częściowo ogranicza ich dostęp do pokoi dziecięcych, sypialnych i dziennych.

Opady deszczu

Okap pełni również rolę ochronną w przypadku ulewnych deszczy. Dzięki niemu woda opadowa, która nie zmieści się

do rynny, zostanie odsunięta od ściany zewnętrznej budynku na kilkadziesiąt centymetrów i nie zacznie po niej spływać, co nie znaczy, że ściany podczas ulewy pozostaną suche. Okap ochroni przed deszczem co najwyżej kilkadziesiąt cm wysokości ściany, ale dzięki temu okap może umożliwić uchylanie okien znajdujących się pod nim w trakcie deszczu i chronić pomieszczenia przed zamoknięciem.

Dodatkowe zastosowania

Okap pełni również rolę estetyczną i funkcjonalną. Niektórych projektów domów nie sposób sobie wyobrazić bez okapu. Jest on łatwo zauważalnym elementem bryły, przez co nadaje on kształt i charakter budynkowi. Często przedłużony o kilka metrów pełni rolę zadaszenia tarasu bądź wiaty na drewno lub samochód.

Dach bez okapu

Dach bezokapowy, czyli jaki? 

Wydaje się, że „dach bezokapowy” kłóci się z definicją okapu, bo skoro jest on dolną krawędzią dachu, to jak może go nie być? Mamy tutaj do czynienia z sytuacją podobną jak w „czajniku bezprzewodowym”, niby przewód jest, a w nazwie go nie ma 🙂 Dach bezokapowy w dużym uproszczeniu jest dachem, którego okap kończy się na równi ze ścianą zewnętrzną budynku, a nie wystaje poza nią.

Dach bezokapowy – kiedy się zdecydować na takie rozwiązanie?

Z pewnością w sytuacji, kiedy wymagamy od przyszłego domu bryły niepowtarzalnej i minimalistycznej. Dachy bezokapowe idealnie nadają się do tworzenia zarówno „nowoczesnych stodół” jak i domów tradycyjnych. Zwróćmy uwagę jadąc przede wszystkim przez małe miejscowości, że bardzo duża część starszych zabudowań okapu nie posiada, więc nie jest to na pewno wymysł nowy, ale dzięki rozwojowi technologii powracający i cieszący się coraz większą popularnością.

Warto pamiętać, że dach bezokapowy musi być dopasowany do całej idei bryły budynku. W większości przypadków nieprzemyślane dodanie bądź usunięcie okapu może spowodować całkowite zaburzenie koncepcji i zepsucie końcowego efektu, dlatego powinniśmy mieć to przemyślane już na początkowym etapie planowania inwestycji.

Wady dachu bezokapowego

 • w okresie letnim może powodować przegrzewanie się pomieszczeń od strony nasłonecznionej
 • podczas ulewnego deszczu może dojść do zalewania ścian zewnętrznych przez złe dobranie systemu odwadniania dachu
 • jest wciąż rozwiązaniem nowym, przez co systemy i technologie wykorzystywane przy jego budowie są mniej popularne i należy się zdać na sprawdzonych dostawców i producentów

Zalety dachu bezokapowego

 • wadą takiego dachu był brak osłony pomieszczeń przed nasłonecznieniem, jednak jest to również zaletą – dzięki niemu pomieszczenia są dobrze doświetlone
  i nie panuje w nich półmrok
 • dzięki temu, że jest rozwiązaniem nowym (a właściwie powracającym po długiej przerwie) powoduje, że budynek staje się niepowtarzalny i wyróżnia się
  z okolicy
 • oszczędza czas podczas robót wykonawczych
 • uniemożliwia dostęp wilgoci i szkodników do wewnętrznych warstw dachu
 • dzięki zastosowaniu dachu bezokapowego mamy możliwość zachowania ciągłości izolacji termicznej na całym budynku
 • ogranicza straty ciepła
 • umożliwia zastosowanie okien kolankowych, które częściowo są zwykłym oknem pionowym, a częściowo oknem połaciowym, co dodatkowo wpływa
  na nowoczesny wygląd budynku i zwiększa funkcjonalność okien poddasza

O czym należy pamiętać przy dachu bezokapowym?

Przede wszystkim, żeby pasował on do całej koncepcji budynku. Samo zaplanowanie dachu bez okapu do nieodpowiedniej bryły może zepsuć cały efekt.

Kolejną sprawą, o której obowiązkowo należy pamiętać to zastosowanie odpowiednich technologii odwodnienia dachu. Rozwiązania niedostosowane do dachów bezokapowych może powodować problemy z przemakaniem ściany zewnętrznej, co doprowadzi do poważnych problemów z użytkowaniem budynku.

W odwodnieniu dachu zalecane jest również stosowanie kabli grzewczych w orynnowaniu, co umożliwi usunięcie wilgoci z dachu w warunkach zimowych i nie doprowadzi do tworzenia sopli na elewacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami lub zostaw swoje pytania lub sugestie w komentarzu 🙂