MAJCHRZAK PRACOWNIA PROJEKTOWA
facebook picasa pinterest
facebook instagram pinterest

Pompa ciepła #3 – technologie

Wcześniej mówiliśmy o :

W niniejszym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na wpływ doboru technologii budowy domu na dobór pompy ciepła oraz możliwości połączenia jej z innymi technologiami. Zapraszamy do lektury.

Pompa ciepła a technologia budowy domu

„Czy technologia budowy domu ma wpływ na dobór pompy ciepła?” jako pracownia architektury często słyszymy to pytanie, więc postanowiliśmy odpowiedź na nie tutaj dołączyć i jest ona dość prosta – ma bardzo duży wpływ na jej dobór. Technologia budowy – a więc ocieplenie przegród (ściany, podłogi, dach), dobór okien, minimalizacja mostków cieplnych i odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń ma bardzo duży wpływ na potrzeby grzewcze, które zawierane są w charakterystyce energetycznej budynku.

Zastosowanie dobrej izolacji cieplnej, stolarki o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz duże przeszklenia od strony południowej (najbardziej nasłonecznionej) powoduje, że charakterystyka budynku ma o wiele niższe parametry energii końcowych (koniecznych do dostarczenia dla komfortu cieplnego), co umożliwia wybór pomp ciepła o niższych parametrach oraz tańszych i mniej wydajnych rozwiązań dolnego źródła ciepła.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że charakterystyka każdego budynku jest inna i nie sposób jasno określić jak mocno zmiana grubości ocieplenia np. o 10cm wpłynie na dobór mocy pompy ciepła. Jest to sprawa indywidualna dla każdego domu.

Pompa ciepła a inne technologie

Pompy ciepła mogą, lecz nie muszą być używane jako jedynie elementy instalacji centralnego ogrzewania lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Bardzo dobrze sprawdzają się również w instalacjach hybrydowych, w których pełnią rolę elementu głównego lub wspomagającego ogrzewanie.

Przed kontynuowaniem lektury zapraszamy do zapoznania się z artykułem wyjaśniającym działanie wymienionych poniżej technologii: https://dompp.pl/ogrzewanie-podgrzewanie-cwu-technologie/

Pompa ciepła i rekuperator

W tym połączeniu pompa ciepła służy dostarczaniu ciepła/chłodu do budynku, natomiast rekuperacja wentylacji pomieszczeń: filtrowaniu i ogrzewaniu powietrza nawiewanego energią odzyskaną z powietrza wywiewanego.

Dzięki jednoczesnemu zastosowaniu obu technologii wentylacja mechaniczna dostarcza do pomieszczeń powietrze już wstępnie ogrzane, dzięki czemu pompa ciepła nie musi działać na pełnych obrotach, co korzystnie wpłynie na zużycie energii elektrycznej w domu (nawet do 1500zł oszczędności w skali roku).

Dodatkowo, w okresie letnim, oba urządzenia będą służyć do chłodzenia domu – pompa ciepła dostarczać chłód, a rekuperacja utrzymywać go w budynku.

Pompa ciepła i kocioł olejowy/gazowy

Jest to połączenie stosowane głównie w okresie zimowym, kiedy używana pompa ciepła może okazać się niewystarczająca do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody. W zależności od zaprojektowanej instalacji, jedno z urządzeń działa jako wspomagacz drugiego. Zazwyczaj mimo wszystko, ze względu na niższe koszty eksploatacji, urządzeniem głównym jest pompa ciepła, a kotły wspomagają ją w okresach niskich temperatur.

Pompa ciepła i panele słoneczne

Połączenie pompy ciepła i paneli słonecznych również może być sensownym rozwiązaniem, ze względu na różne wartości energii dostarczanej przez kolektory. W momentach, kiedy jest ona za niska do podgrzewania wody, bądź pozostaje jej nadmiar, można energię skierować do dolnego źródła pompy ciepła, przyspieszając jego regenerację energetyczną. Ma to w szczególności zastosowanie przy korzystaniu z gruntowych pomp ciepła i zapewnia powrót pełnego potencjału energetycznego gruntu „wyczerpanego” po sezonie grzewczym o nawet trzy miesiące (z lipca-sierpnia do maja).

Pompa ciepła i moduły fotowoltaiczne

Pompa ciepła i moduły fotowoltaiczne to wręcz doskonałe połączenie, zapewniające ograniczenie kosztów ogrzewania lub chłodzenia. Moduły FV minimalizują pobór prądu z sieci przez dom, nie tylko zasilając pompę ciepła, ale również pozostałe urządzenia elektryczne.

Obecne stawki sprzedaży prądu do sieci sprawiają, że zdecydowanie lepiej zużywać ten wytworzony przez panele FV na potrzeby własne, zmniejszając pobór prądu z sieci.

Bardzo dobry i opłacalny system połączenia FV i pompy ciepła zaproponowała firma Viessmann :

-> energia elektryczna jest produkowana przez panele FV
-> przez prostownik i licznik fotowoltaiczny trafia do urządzeń gospodarstwa domowego, zapewniając im darmowy prąd
-> jeżeli prąd produkowany przez FV nie zostanie całkowicie zużyty, licznik energii zgłasza pompie ciepła „wolną energię”
-> pompa ciepła wykorzystuje nadmiar prądu do podgrzania wody w dobrze zaizolowanym zasobniku, skąd może zostać użyta do ogrzewania lub jako ciepła woda użytkowa
-> jeżeli ani odbiorniki, ani pompa ciepła nie zużyją energii wyprodukowanej przez panele FV, dopiero wtedy jest ona oddawana do publicznej sieci.

Dzięki takiemu postępowaniu znacząco wzrasta udział użycia na potrzeby własne prądu wyprodukowanego z paneli fotowoltaicznych, co korzystnie wpływa na rentowność zakupu ich instalacji oraz zmniejszenie rachunków za prąd.