MAJCHRZAK PRACOWNIA PROJEKTOWA
facebook picasa pinterest
facebook instagram pinterest

Jak wybrać okna – poradnik Ecowindow.pl

Jak wybrać dobre okna do swojego domu?

Zakup okien to zdecydowanie trudna decyzja i inwestycja na wiele lat, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Wybierając okno nie zwracajmy uwagi tylko na wygląd i cenę ale przede wszystkim na parametry. W naszej ofercie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się jakością i przede wszystkim ceną.

Materiał

Jedną z pierwszych decyzji jest wybór materiału. Powszechnie stosowane materiały do produkcji okien to PCV, drewno oraz aluminium. Parametry tych produktów są zbliżone, jednak różnią się między sobą ceną.
Dobór konkretnego materiału jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników, m.in. rozmiarów oszklenia, dlatego zawsze warto najpierw wybór skonsultować z dostawcą okien.

Wyposażenie standardowe i dodatkowe

Warto zasięgnąć informacji na temat wyposażenia standardowego m.in. dotyczących: okuć, szyby. Dobre okucia podwyższają komfort użytkowania okien i pozwalają je łatwo otwierać i zamykać. Okucie powinno umożliwiać płynne zamykanie, rozszczelnienie oraz umożliwiać regulację okna we wszystkich trzech płaszczyznach. W przypadku okuć powinniśmy o dodatkowych elementach takich jak: klamka z kluczykiem, hamulec w klamce. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest hamulec w klamce, dzięki któremu można zatrzymać otwarte okno w dowolnej pozycji.
W naszych oknach w standardzie montujemy klamki Secustic wyposażonej w specjalny mechanizm blokujący, który zwiększa zabezpieczenie okna przed otwarciem z zewnątrz. Sforsowanie okna z klamką tego typu nie jest sprawa prostą. Dodatkową właściwością jest charakterystyczny dźwięk przypominający zamek cyfrowy sejfu. Dźwięk ten upewnia nas, że mechanizm blokujący jest aktywny.
W przypadku szyb zwróćmy uwagę czy pomiędzy szybami zastosowane są „ciepłe ramki” . Dotychczas stosowana ramka aluminiowa jest słabym punktem konstrukcji szyby zespolonej ponieważ aluminium ma znacznie większą zdolność przewodzenia niż pozostałe części składowe okien. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie „ciepłej ramki” wykonanej ze złożonego materiału izolacyjnego, która polepsza izolację termiczną oraz obniża ryzyko występowania czasowej kondensacji pary wodnej.

Parametry okien

Od szyby i profilu zależy współczynnik przenikania ciepła dla całego okna ( Uw), określający wielkość strat ciepła. Należy zwrócić szczególną uwagę czy podany współczynnik podany jest dla całego okna, a nie jedynie dla szyby czy skrzydła jak to niestety robią niektórzy producenci. W nowym budownictwie warto zainwestować w okna o niższym współczynniku Uw. W przypadku szyb najlepsze parametry cieplne gwarantuje szyba dwukomorowa.

Zakres usługi

Należy ustalić czy sprzedawca zapewnia pomiar, transport i rodzaj montażu. Najbardziej standardowy montaż polega na umieszczeniu okna w murze za pomocą kotew i wypełnienia przestrzeni pianką montażową.
Od kilku lat dużą popularność zyskuje montaż warstwowy. Polega on na dodatkowym zastosowaniu taśmy paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Zaletą tego montażu jest ochrona pianki montażowej oraz poprawa szczelności. W budownictwie pasywnym rekomendowany jest między innymi specjalny montaż w warstwie ocieplenia na konsolach i ten rodzaj montażu możemy już śmiało nazwać ciepłym montażem.
Zdecydowanie odradzamy wybór najtańszych ofert. Przesadne oszczędności producenta w celu obniżenia ceny wyrobu prowadzą do bardzo ryzykownych rozwiązań np. odchudzony, cieńszy profil, okucia bez regulacji czy jednorazowa uszczelka.

Pytania, wątpliwości, sugestie?

Zostaw je w komentarzu lub skontaktuj się z firmą Ecowindow
Mateusz Konieczny