Opis
House 29 to projekt domu oparty na klasycznych założeniach. Bryła zaprojektowana na rzucie prostokąta, kryta dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 35 stopni. Bryłę wzbogacono o wysunięty trójkątny akcent ściany szczytowej podkreślający strefę wejściową. Tradycyjna prostota bryły kontynuowana jest jednorodnymi materiałami elewacji – tynku i drewna, który decyduje o elegancji i uniwersalności domu.
Strefa wejściowa w projekcie House 29 zaprojektowana od strony szczytowej budynku mieści hall oraz dostępne od zewnątrz pomieszczenie gospodarcze, z założenia przeznaczone do przechowywania rowerów lub sprzętu ogrodowego. Z uwagi na brak ograniczenia konstrukcyjnego pomieszczenie to z łatwością można zmienić na garderobę jako uzupełnienie hallu lub po prostu powiększyć hall stwarzając obszerną przestrzeń, z której wchodzi się do centrum budynku. Centrum i dominantę domu stanowi jednoprzestrzenny, wysoki do dachu pokój dzienny z kuchnią i jadalnią, który wzbogacony jest o niewielką antresolę – bibliotekę – zaprojektowaną częściowo nad hallem oraz większą antresolę po przeciwległej stronie, stanowiącą tzw. homeoffice lub bawialnię. Za antresolą ukryte zostało poddasze gospodarcze, które bez większych problemów można przebudować na cele mieszkalne.
Przestrzeń dzienna rozdzielono ciągiem komunikacyjnym kontynuowanym w dalszej części budynku wprowadzono celowo. Zabieg ten umożliwił podział funkcjonalny tej powierzchni na część wypoczynkową z dostępem do ogrodu, ukrytymi za ścianą TV schodami na antresolę oraz kuchnię z jadalnią. Założona funkcja wzajemnie się nie ogranicza oraz nie powoduje uciążliwości w użytkowaniu, a drobne zabiegi aranżacyjne wydzielą kuchnię jako półotwarte pomieszczenie.
Dalsza część budynku zaprojektowana została w układzie traktowym z centralnie usytuowanym korytarzem z którego jest dostęp do poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych. Sypialnia główna z garderobą od zewnątrz wycofana została w stosunku do elewacji celem zapewnienia większego komfortu. Dalsze dwa mniejsze pokoje usytuowane zostały na zamknięciu ciągu komunikacyjnego. Pozostała powierzchnia przeznaczona została na pomieszczenia pomocnicze: łazienkę, kotłownię z pralnią, toaletę oraz dostępna z kuchni spiżarnię.