MAJCHRZAK PRACOWNIA PROJEKTOWA
facebook picasa pinterest
facebook instagram pinterest

Gotowe ogrody zimowe

Ogrzewana oranżeria na zimę

Ogrody zimowe, czyli przeszklone, ocieplane werandy to marzenie niejednego z nas. Doskonale doświetlona, otwarta na ogród przestrzeń pełna zieleni, wyposażona w wygodne meble i dodatki szybko stanie się naszym nieulubionym miejscem wypoczynku w czasie długich zimowych miesięcy. Jak uzyskać taką przeszkloną oranżerię i jak sprawić, aby była szczelna oraz aby jej utrzymanie nie kosztowało nas dużo? Przeczytaj nasz poradnik!

Ogrzewana oranżeria przylegająca do domu: od czego zacząć?

W najprostszej wersji, ogród zimowy może być nieogrzewaną oranżerię: wyłączoną z użytku w czasie mrozów, jednak ciszącą nasze oko już od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Wówczas rozkwitną tam nawet najbardziej wymagające egzotyczne kwiaty, a po otworzeniu drzwi oranżeria będzie przedłużeniem ogrodu. Zimą natomiast oranżerie tego typu mogą być dobry miejscem do przezimowania niektórych gatunków kwiatów – co szczególnie istotne, gdy nie posiadamy szklarni ogrodowej. Oranżerie tego typu niekoniecznie muszą przylegać do budynków – można wybudować je w formie wolnostojącej, tak jak szklarnie (mimo że bardzo się takie konstrukcje od szklarni przeznaczonych do upraw warzyw różnią).

Na zdjęciu: ogród zimowy SanRemo Palram z drzwiami przesuwnymi. Fot. Ogrodosfera

 

Zdecydowanie ciekawiej jest jednak zdecydować się na ogród zimowy ogrzewany, który będziemy mogli traktować zimą jako pełnoprawne pomieszczenie mieszkalne. Wymaga to jednak mobilizacji. Przede wszystkim, trzeba dobrze wybrać materiał konstrukcyjne: najlepsze i najbardziej szczelne ogrody zimowe to te wykonane z aluminiowego stelażu, wypełnione szkłem akrylowym lub panelami z transparentnego poliwęglanu.

Oranżeria wolnostojąca Palram, wyposażona w ścianki z paneli poliwęglanowych. Fot. Ogrodosfera

Budowa ogrodu zimowego: czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Budowa wolnostojącej oranżerii ogrodowej w ogrodzie nie podlega konieczności starania się o pozwolenie na budowę ani nawet zgłaszania do urzędu gminy lub starostwa, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 m². Warunek jest jeden: obiektów tego typu na działce nie może być więcej niż 2 na każde 500 m² działki. Dla osób marzących o dużych oranżeriach, najwygodniejszym wyjściem jest zaplanowanie budowy obiektu już na etapie projektowania domu.

Fundamenty w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy powinien stanąć na solidnie zbudowanej podstawie: doskonale tutaj przysłuży się nam istniejący już taras, jeśli jest w dobrym stanie. Jeśli nie, budowę oranżerii należy zorganizować od podstaw. Rozpoczynając, najważniejsze będzie ustalenie dobrej jakości fundamentów: solidne fundamenty zapewnią izolację termiczną wnętrza oranżerii, zabezpieczą konstrukcję przed przenikaniem wilgoci i skraplaniem pary wodnej, a dolne partie konstrukcji przed pękaniem. Fundamenty powinny wystawać ponad powierzchnię gruntu na około 15 cm. Gdy dobudowujemy ogród zimowy do ściany domu, wówczas fundamenty obu obiektów nie powinny mieć ze sobą bezpośredniej styczności: jako warstwę przedzielającą warto ustawić płyty styropianowe.

W niektórych przypadkach, oranżeria dobudowana do ściany domu zastąpi funkcje salonu. Na zdjęciu model z aluminium, Palram. Fot. Ogrodosfera

Fundamenty wytyczamy na powierzchni ziemi i kopiemy ławy – na głębokość przekraczającą górny poziom wód gruntowych (60 – 120 cm – to kwestia uwarunkowana lokalnie), aby oranżeria w przyszłości nie „pracowała” wraz z podłożem. Dołki zalewamy betonem (poleca się stosować beton klasy B15) i izolujemy krawędzie folią przed ucieczką wody. Następnie usuwamy darń z wnętrza zarysowanego terenu, ubijamy ją i posypujemy żwirem. Wylewkę betonową na całej powierzchni, na której ma stanąć oranżeria, możemy wylać betonem B10. Gdy beton się zawiąże, wykładamy warstwę izolatora w postaci papy bitumicznej. Następnie, kładziemy około 10-centymetrową warstwę styropianu, którą po wszystkim pokrywamy folią budowlaną. Bardzo ważne na tym etapie jest zastosowanie dylatacji przyściennej. Na końcu, wylewamy posadzkę, o minimalnej grubości 5 centymetrów.

Oranżeria zimowa San Remo zainstalowana na wcześniej istniejącym tutaj tarasie. Zbudowana z konstrukcji aluminiowej, wyposażona w panele z poliwęglanu. Wyposażona w 3 pary podwójnych drzwi przesuwnych, obustronnie zamykanych. Fot. Ogrodosfera

Gdzie postawić ogród zimowy?

Wbrew pozorom, budowa tarasu zupełnie od podstaw może być prostsza i może przebiegać szybciej od adaptowania dotychczasowego tarasu – w tym drugim przypadku zdarza się, że poprawki i dostosowywanie starej konstrukcji nie ma końca. Dodatkowo: budując ogród zimowy od podstaw, nie mamy ograniczeń w kwestii wyboru jego kształtu i wielkości.

Oranżerie to nie tylko ozdoba i komfort użytkowania ładnego salonu latem. Dodatkowo, w czasie zimy, oranżerie przylegające do ściany, zwłaszcza jeśli są tej wielkości, stanowią bufor ochraniający przed wywiewaniem ciepła z wnętrza domu. Na zdjęciu: model Sun Room Palram, utrzymany w białym kolorze, zbudowany z aluminium i z poliwęglanu. Fot. Ogrodosfera

Gotowe konsktrucje: czy warto?

Jako konstrukcja dla ogrodu zimowego najlepiej posłużą nam gotowe produkty, coraz chętniej sprzedawane przez sklepy w Polsce: zwykle są to zestawy z aluminium, o ściankach wyprodukowanych ze specjalnego szkła akrylowego. Są to produkty z kompletem drzwi (najczęściej zamykanych obustronnie), okien i ze wszystkimi elementami potrzebnymi do bezpiecznego zainstalowania oranżerii przy ścianie budynku. Gotowe ogrody zimowe najczęściej budowane są z profili aluminiowych, do których dodaje się fundamenty ze stali. Zadaszenia i ściany wypełnione są przezroczystymi, wysokiej klasy panelami z poliwęglanu i akrylu lub szkłem: przezroczystym lub tonowanym. Montaż przebiega szybko, bez konieczności wchodzenia na dach – wystarczy trzymać się standaryzowanej instrukcji lub obejrzeć film montażowy najczęściej dołączany do sprzedawanego produktu.

Połączenie: aluminium + poliwęglan w konstrukcji sprawiają, że wiaty wyglądają bardzo lekko i nowocześnie. Fot. Veranda SanRemo Palram, Ogrodosfera

Przeglądając oferty sklepów oferujących ogrody zimowe natkniemy się często także na stalowe konstrukcje – tutaj jednak warto zwrócić uwagę na wysoki stopień przewodzenia ciepła, jakim charakteryzuje się ten surowiec. Ponadto, w przeciwieństwie do aluminium, stalowe profile mogą zardzewieć. Nie zawsze też łatwo przyjmuje farbę, a odpryskujące płaty mogą mocno obniżać estetykę oranżerii. Oprócz stali i aluminium, dużą popularnością cieszy się też drewno, mimo że ma chyba stosunkowo najwięcej wad. Łatwo je zniszczyć, konieczne jest przeprowadzanie corocznych prac konserwujących nad profilami z drewna (malowanie i mycie) i same profile z drewna zajmują więcej miejsca niż powierzchnia samego oszklenia.

Na zdjęciu: gotowy produkt marki Palram, wyposażony w pojedyncze, zamykane klamką drzwi. Górne partie ścian wyposażone są w wyjątkowo odporne na zniszczenia płyty poliwęglanowe. Warto zwrócić uwagę na kształt bryły: to właśnie taki kształt dachu powoduje, że oranżeria pochłania więcej ciepła z zewnątrz niż modele zbudowane wg. innych projektów. Fot. Ogrodosfera

Ściany w ogrodach zimowych: z jakich materiałów?

Ściany w ogrodach zimowych najkorzystniej wyglądają, gdy są przezroczyste: zarówno z zewnątrz, jak i podczas pobytu w środku. Gdy szkło będzie nieco bardziej tonowane, wówczas ograniczymy przegrzewanie się wnętrza oranżerii podczas lata. W ofercie producentów występuje też pleksiglas (lżejszy i bardziej odporny na stłuczenia niż szkło) oraz wspomniany poliwęglan, który ma najlepsze właściwości zatrzymywania temperatury we wnętrzu oranżerii.

 

Zdjęcia gotowych konstrukcji do budowy oranżerii ogrzewanych na zimę widoczne powyżej, zostały udostępnione przez dystrybutora: https://ogrodosfera.pl/ogrody-zimowe

 

Sprawdź, jak zbudować ogrzewaną oranżerię: